کاغذ استروک چیست؟

کاغذ استروک لیوان کاغذی

کاغذ استروک یک برش خاص از کاغذی مخصوص است که برای چاپ و محصولات بسته‌بندی استفاده می‌شود. و در تولید محصولاتی نظیر ظروف و لیوان‌های کاغذی و موارد مشابه به کار می‌رود. معمولا به کاغذ­های برش خورده و قالب گیری شده­ای که در طرح­ها و رنگ­های گوناگون تولید و عرضه میگردند کاغذ استروک گفته می­‌شود. این گونه کاغذ­ها عمدتا بصورت پالتی وارد بازار شده و تولید کنندگان ظروف یکبارمصرف کاغذی از آنها استفاده می‌کنند. همچنین نمونه‌­های داخلی آن نیز در بازار موجود است.

 

ویژگی های کاغذ استروک چیست؟

چیزی که کاغذ استروک را از سایر کاغذ­ها متمایز کرده ویژگی­‌های آن است که نهایتا برای تولید هر لیوان کاغذی به آن ویژگی­‌ها نیازمندیم. به عنوان مثال کاغذ استروک که به عنوان کاغذ لایه‌دار نیز شناخته می‌شود خصوصیتی مانند لمینه بودن (روکش داشتن) را داراست. به طوریکه لایه‌ی لمینه و یا همان پوشش‌های عایق می‌توانند کاغذ را در برابر رطوبت محافظت کنند، که این برای لیوان امری ضروری است. چرا که لیوان‌های کاغذی با مایعات در تماس هستند و در صورت عایق نبودن کارایی خود را به عنوان لیوان از دست خواهند داد.

همچنین کاغذ استروک صفحه‌های صاف دارد. به نحوی که به خوبی برای چاپ‌های با کیفیت بالا مناسب باشد و قابلیت سفارشی­‌سازی طرح روی ظروف و همچنین بسته‌بندی‌هایی که نیاز به یک سطح صاف و درخشان دارند را داشته باشد. این به برندها اجازه می‌دهد تا لوگوها، تصاویر و طرح‌های خود را به خوبی بر روی لیوان چاپ کنند.

از دیگر ویژگی‌­های آن این است که این کاغذ برش خورده، آماده تولید و در قطع‌های متفاوت عرضه می­گردند. کاغذ باید به گونه‌­ای با دقت و نظم برش خورده باشد که قابلیت چسبیده ­شدن و تبدیل شدن به یک لیوان کاغذی را داشته باشد و از اتلاف تولید در تیراژ بالا جلو­گیری کند.

رول کف (bottom Reel)  

یکی دیگر از اصلی ترین مواد اولیه لیوان کاغذی رول کف این لیوان­‌ها می­‌باشد که بنوعی از ملزومات غیر قابل اغماض این لیوان­ها به شمار می‌روند که همراه با کاغذ استروک تولید و عرضه می‌­گردند. این رول­ها معمولا شامل حلقه های ۲۵کیلویی و ۳۰کیلویی می باشد.

 

انواع کاغذ استروک

هر لیوان کاغذی کاغذ استروک مخصوص به خود را دارد که در سایز­های متفاوتی برش داده شده است. بدین ترتیب انواع کاغذ­های استروک از نظر جنس و عملکرد بدین شرح است:

کاغذ استروک تک­جداره اختصاصی گلاسه خارجی با روکش ضد نشت پلی­‌اتیلنی

کاغذ استروک لیوان دوجداره ایرانی از ترکیب کاغذ کرافت و کاغذ سفید

کاغذ استروک لیوان سه جداره شامل: لایه کاغذ باگاس درونی، لایه عایق میانی و لایه لمینت بیرونی

کاغذ استروک لیوان اکوکرافت به عنوان بهترین و مرغوبترین کاغذ استروک

Call Now Button