لیوان دوجداره چیست؟

لیوان دو جداره بیرون بر

لیوان دوجداره کاغذی یا همان ” لیوان دو جداره” به نوعی از لیوان‌های یکبارمصرف (Disposable cup) اطلاق می‌شود که از دو لایه کاغذ با دو جداره جداگانه تشکیل شده است. این نوع لیوان معمولاً برای نگه‌داری نوشیدنی‌ها یا مایعات گرم استفاده می‌شود و دارای یک لایه خارجی و یک لایه داخلی است که به ‌وسیله چسب عایق از هم جدا شده‌اند. برخی از انواع این لیوان‌ها از فاصله بین جداره‌ها و هوای محبوس بین آنها نیز برای عایق بیشتر بهره گرفته و حرارت نوشیدنی را تا مدت زمانی بیشتری حفظ می‌مایند.

این محصول که از لایه دوم کاغذ فود گرید پلی‌اتیلنی ساخته شده است تاثیر گذاری بر بو و مزه را به حداقل رسانده است. امروزه انواع لیوان‌های دوجداره داخلی و خارجی در بازار پرتنوع ظروف یکبارمصرف موجود بوده و با توجه به قیمت تمام شده آنها هرکدام مزیت‌ها و کاربردهای خودشان را دارند. کافه‌ها جدی‌ترین مشتریان این لیوان‌‌ها هستند.

چرا ما از لیوان‌های دوجداره استفاده می‌کنیم؟

در زیر به برخی از دلایل روی آوردن کافه‌داران به این گونه فنجان‌های بیرون‌بر و مزیت‌هایی که در افزایش کیفیت محصول و ارائه آن ایجاد می‌کنند اشاره می‌کنیم.

عایق حرارتی:

دو لایه کاغذ جدا از یکدیگر باعث افزایش عایق حرارتی می‌شود. در نتیجه لیوان دوجداره بهترین عملکرد حرارتی را در بین لیوان‌های بیرون‌بر ارائه می‌دهد که می‌تواند نوشیدنی‌ها را از سردی دمای محیط حفظ کند.

جلوگیری از تعریق:

لایه‌ خارجی از کاغذ به‌عنوان یک عایق از تعریق جلوگیری می‌کند. بدین صورت که مقاومت لیوان را در برابر نشتی نوشیدنی افزایش داده و موجب اطمینان خاطر بیشتر فروشندگان قهوه می‌گردد.

طراحی زیبا:

لیوان‌های دوجداره کاغذی معمولاً دارای طراحی زیبا و جذابی هستند. و در انواع مختلفی مانند کرکره‌ای و یا کاور دار تولید می‌گردند که زیبایی و ظرافت خاصی به لیوان‌ها می‌دهند. این امر می‌تواند برای محیط‌های خدمات غذایی و کافی‌شاپ‌ها یک عنصر تبلیغاتی جذاب باشد.

استحکام ساختاری:

لیوان دوجداره به‌دلیل داشتن دو لایه، ساختاری پایدارتر دارد و در مقابل فشار و یا رطوبت مقاومت بالایی از خود نشان دهد. کافی است دو لیوان تک‌جداره و دوجداره را در دست بگیرید و مقاومت آن‌دو را بیازمایید.

محیط ‌زیست:

به طور کلی در مقایسه با لیوان‌های پلاستیکی، لیوان‌های کاغذی همیشه به‌عنوان گزینه‌ای محیط‌زیستی‌تر مطرح شده‌اند. چرا که از مواد قابل تجزیه ساخته شده‌اند. ضمن این که مدل‌های گیاهی (vegan) لیوان دوجداره که به رنگ قهوه‌ای می‌باشند از هرگونه رنگ شیمیایی عاری بوده و سالم ترند.

فرایند تولید لیوان‌های دوجداره

لایه داخلی و خارجی در این لیوان‌ها جداگانه و بصورت کاغذهای استروک ساخته می‌شوند. انواع مختلفی از لایه داخلی و خارجی در بازار موجود است. لایه داخلی معمولا به رنگ سفید یا وگن (قهوه‌ای) می‌باشد. اما لیوان‌هایی که لایه داخلی وگن دارند، لایه خارجی‌شان نیز وگن می‌باشد. بعد از برش‌دهی این دو لایه از کاغذ استروک به هم چسبانده می‌شوند. پس از چسباندن، به داخل دستگاه‌های قالب‌دهنده رفته، بصورت گرد در آمده و از درز به یکدیگر چسبیده می‌شوند. لبه‌ها معمولاً با دستگاه‌هایی مخصوص شکل‌دهی می‌شوند تا لبه‌ها گرد شده و قابل استفاده به نظر بیایند.

 

انواع لیوان‌های دوجداره کاغذی

لیوان‌های دوجداره یکبارمصرف در انواع و سایزهای متعددی وجود دارند. سایزهای عمده این لیوان‌ها 110، 220 و 360 cc هستند. جنس کاغذی که در ساخت آن به کار گرفته می‌شود، عمدتا باگاس یا همان ساقه نیشکر بوده و یا از گیاه بامبو تولید می‌شنود. گیاه بامبو دارای کیفیت و زیبایی بالاتری بوده و لیوان‌های خارجی عمدتا از این الیاف ساخته می‌گردند. به طور کلی انواع لیوان‌های کاغذی بازار را از نظر منشا تولید می‌توان به سه دسته زیر تقسیم بندی کرد:

1. تماما خارجی:

که لیوان در خارج تولید شده و توسط واردکننده در بازار عرضه می‌گردد. به علت کاهش ارزش ریال و افت اقتصاد داخلی صرفه کمتری برای واردات اینگونه لیوان‌‌‌ها باقی مانده است. لیوان اکوکرافت سوئد بهترین برند از این دسته می‌باشد که شرکت داریک‌پک نماینده وارد کننده آن است.

2. تماما ایرانی:

این لیوان 100درصد تولید داخل بوده و علی رقم قیمت تمام شده کمتر کیفیت پایین‌تری را نیز ارائه می‌دهد. جداره این لیوان‌ها تولید شده از کاغذ پلی‌اتیلنیی داخل است و کاغذ سفید یا وگن خارجی که توسط خط تولید کمپانی‌های داخلی تولید لیوان یکبارمصرف تولید شده، برش خورده و به شکل لیوان قالب‌دهی می‌شوند.

 3. لیوان‌های محصول مشترک:

معقولانه ترین گزینه همین لیوان‌ها هستند. چرا که از طرفی این از کاغذهای خارجی درجه یک با بهترین عایق و کیفیت ساخته شده و صرفا در کارخنجات داخلی قالب‌دهی می‌شوند. از طرفی دیگر، در عین این که این لیوان‌‌ها کیفیتی نظیر نمونه‌های تماما خارجی را ارائه می‌دهند،  قیمت تمام شده بسیار پایین‌تر و سازگار با اقتصاد داخلی را داشته و محصولات را برای کافی‌شاپ‌ها مقرون به صرفه می‌نماید.

از نظر شکل و فرم بیرونی نیز ترفندهایی برای زیبا ترشدن لیوان‌ها وجود دارند. مثلا برخی به استفاده از لیوان‌های کرکره ای  اهتمام دارند. که علاوه بر زیبایی عایق بهتری هم هستند. برخی تمایل دارند از کاور لوله ای برای پوشاندن بدنه لیوان و یا اختصاصی سازی چاپ آن بهره‌مند گردند. برخی نیز لبه پایین لیوان را از زیر جداره دوم آشکار می‌سازند تا کنتراست رنگی افزایش  پیدا کرده و لیوان جلوه زیبا تری را به خود بگیرد. در نهایت بسیاری از فاکتورها به سیقه شما برمی‌گردد. ممنون که ما را با وقت گذاشتن و خواندن این مقاله یاری کردید.

Call Now Button