انواع کاردستی با لیوان کاغذی

craft with paper cup

اگر خودمان را به این عادت دهیم که با وسایل اطرافمان و یا  خرت­‌و­پرت­‌های بدون استفاده کاردستی درست کنیم چندین فایده دارد. اولا این کار موجب می‌­گردد که خلاقیت و توانایی حل مسئله را در خود بالا برده و ابزار­های مورد نیاز و کاربردی را با مواد اولیه ارزان و موجود بسازیم. از طرفی زندگی در شرایط سخت گاهی ایجاب می­کند که به این رویکرد متوسل شویم. دوم اینکه این کار به ما آموزش می‌دهد که به جای اینکه آن‌ها را دور بریزیم و ضایعات را افزایش دهیم، از تمام وسایل خود به  نحو احسن استفاده کرده، دورریزها را کنترل کنیم و آن‌ها را بازیافت نماییم. لیوان کاغذی نیز از آن دسته از اشیاء پرمصرف و با دورریزی زیاد است که می­‌توان بوسیله آن و با بهره­‌گیری از کمی خلاقیت و احتمالا با کمک ابزار­های موجود کاردستی­‌های جذاب و کاربردی را بسازیم که در غیر این صورت مجبور خواهیم بود هزینه‌­هایی را به جای آن اختصاص دهیم.

استفاده از لیوان کاغذی در ساخت کار دستی­‌های خلاقانه اما فایده سومی هم دارد. و آن این است که این کار به محیط زیست نیز کمک می‌کند چون کاهش ضایعات سلولزی به صرفه‌جویی در منابع طبیعی منجر می‌شود و رغبت مارا برای صرفه جویی افزایش می­دهد. در زیر برخی از انواع کاردستی­‌های مبتکرانه که قابل ساخت با لیوان­‌های کاغذی آورده شده است.

ساخت جامدادی فانتزی:

شما می‌توانید با چسباندن کاموا در جداره لیوان و یا استفاده از ربان‌های رنگارنگی که از خرازی‌­های محلی هم قابل تهیه هستند اطراف لیوان‌های کاغذی خود را مزین کرده و برای جامدادی استفاده کنید. ایجاد شکل‌های گلدار و فانتزی با نی‌های پلاستیکی یکی دیگر از راهکار­هاست. توجه داشته باشید که این امر بسیار وابسته به خلاقیت شماست. استفاده از چشم‌­های پلاستیکی و ساخت شکل­‌های فرم صورت حیوانات و انسان و الحاق آن به لیوان‌ها برای کودکان بسیار جذاب خواهد بود.

جاشمعی:

دو لیوان کاغذی را از سمت دهانه بر روی یکدیگر قرار داده و آن را با چسب تفنگی به هم چسبانده و با یک روبان زیبا روی آن را بپوشانید. توجه داشته باشید که حتما از لیوان‌های 60 سی­‌سی یا نهایتا 120سی­‌سی استفاده کنید. چرا که سایز­های بزرگ تر ممکن است از ارتفاع شمع­‌ها بلندتر باشد و جاشمعی کارایی خود را از دست بدهد. حال نوبت ایجاد سوراخ نسبتا بزرگی روی لیوان است. این سوراخ­‌ها بایستی که متناسب با سایز شمع ایجاد شوند تا از لق شدن شمع‌­ها هنگام قرارگیری جلوگیری شود.

کاردستی حیوانات

با استفاده از لیوان کاغذی، مقوا، کاغذ رنگی، چشم مصنوعی و دکمه می‌توان عروسک کاغذی حیواناتی مانند پنگوئن، سنجاب، جوجه، خرگوش، جغد، سگ، گربه، خرچنگ را ساخت و کودکان را با آنان غافلگیر کرد. در زیر برخی از تصاویر این کاردستی‌­ها آورده شده است.

ساخت کاردستی آدم برفی

با داشتن 80 تا 100 گرم پنبه  و یک جفت چشم مصنوعی و چند عدد دکمه براحتی می‌توانیک آدم برفی درست کرد. برای این کار ابتدا یک لیوان کاغذی را به صورت برعکس روی سطح گذاشته، دورتادور آن را با پنبه می‌پوشانیم. برای چسباندن این پنبه‌ها می‌توانیم از چسب­‌های آبکی مخصوص کاردستی استفاده کنیم. حالا نوبت سر آدم برفی است. همین کار را بر روی یک لیوان کوچک تر تکرار کرد و آن را برعکس بر روی قاعده‌ی لیوان بزرگ می­‌چسبانیم تا سر آدم برفی تکمیل شود. پس از اتمام این مرحله چشم‌­ها و دکمه­‌های آن را چسبانده و برای دست­های آدم برفی از مقوای رنگی استفاده می­کنیم. همچنین برای ساخت بینی آن می­توان از کاغذ رنگی مخروطی شده استفاده کرد.

مترسک

ساخت کاردستی آدمک یا همان مترسک با استفاده از لیوان کاغذی بسیار آسان است. با برش دادن و چسباندن لیوان‌های کاغذی و استفاده از کاغذ رنگی، مقوا و چشم مصنوعی برای ساخت صورت، دست و پا این کاردستی ساخته خواهد شد.

گلدان:

از لیوان ­های سه جداره کاغذی داریک‌­پک براحتی میتوان به عنوان یک گلدان استفاده نمود. به طوریکه این لیوان‌­ها تا ماه‌­ها توانایی نگهداری و حفظ خاک و گیاه را همچنان داشته باشد. همچنین برای تزیین آن می­توان از سایر روش­‌هایی که ذکر شد، مانند روبان­های تزیینی و یا کاغذ های رنگی استفاده نمود. که کار کردن روی آن بستگی به حوصله یا خلاقیت شما دارد. نکته حائز اهمیت اینجاست که لیوان کاغذی تکجداره در قبال رطوبت طولانی مدت با دوام نیست. به همین دلیل باید دقت شود که از این لیوان بمنظور گلدان استفاده شود.

سبد:

با برش دادن و چسباندن لیوان‌های کاغذی و استفاده از کاموا، ربان و گل‌های مصنوعی میتوان یک سبد کارآمد و زیبا ساخت. البته لازم است که از لیوان­ های سایز بزرگ کاغذی برای ساخت این کاردستی ها بهره جست. همچنین می‌­توان برای آن­ها یک دستگیره محکم با استفاده از چسب  و مقوا ساخت.

 

 

این‌ها فقط برخی از ایده‌هایی هستند که می‌توانید با لیوان کاغذی یکبار مصرف انجام دهید. ایده‌های خلق نشده‌­ای هنوز وجود دارند که شما می­‌توانید خالق آن باشید. امیدواریم از این کاردستی‌ها لذت ببرید و خلاقیت خود را نشان دهید.

 

Call Now Button